Genealogia

Jan z Białężyna Kaczkowski

Imię i nazwisko
Jan z Białężyna Kaczkowski
Nazwisko
Kaczkowski
Imiona
Jan z Białężyna
ŚlubZofia BrodzkaZobacz rodzinę
1642

Notatka

zabił Dobiesława Trąpczyńskiego 1642 r.

1613 (Nr. 167) 1642Katarzyna Radzicka wd. po Dobiesł. Trąmpczyńskim zabitym, w im. sw i synów małoletnich: Jana i Marcina, pw Janowi z Białężyna Kaczkowskiemu sprawcy zwady i Bartłomiejowi Brodzkiemu zabójcy, oraz pw. Janowi, innemu, stryjowi i Wojciechowi, synowcowi, Kaczkowskim wspólnikom; Zabity w drodze na sądy gr. pozn., gdy był listownie zaproszony w dom Andrzeja Rosnowskiego (f. 713v) który 1-o v. miał za sobą Marjannę Kaczkowską, a 2-o v. Annę Swicką pojął i w niedzielę w dzień sw. Małgorz. gościł u siebie Jana Radzickiego z żoną, ojca autorki i jej męża (w Kowalskim wsi dziedz. jej ojca, wtedy dla bliskości Poznania bawiącego) Zaproszeni na przenosiny do Bracinka do Rosn. zaprosił też Jana szwagra swego i Piotra Gliscinskich; KK. nie byli na weselu, a dowiedziawszy się o przenosinach, dobrali Brodzkiego i innych i do Bracinka pod koniec obiadu zbrojnie przybyli. I tam gdy Radzicki z zięciem już mieli do Pozn. wyjeżdżać, Jan Kaczkowski wszczął zwadę z Brocki T-go ranił ciężko szychem szabli. Trąmp. dowieziony do Poznania od tej rany +. Bartłomiej Broczki to szwagier Jana Kaczk. a 2-gi Jan Kaczk., to stryj 1-go; (f. 724)

10267 (Nr. 1420) 1642Jan Kaczkowski na 1/2 wsi Białężyno p. pozn. należ. z działów z braćmi rodz. Piotrem i Andrzejem zap. pos. ż. Zofji Brodzkiej, c. o. Br., 1.000 złp. (f. 1136v)

2406 (Nr. 168) 1643Jan z Białężyna Kaczkowski pryncypał i Bartłomiej Brocki zabójca, oraz inny Jan stryj i Piotr w protestacji nazwany Albertem, nepot. KK., wspólnicy pozwani przez Katarzynę Radzicką wd. po Dobiesławie Trąmpczyńskim przez nich zamord. jej synów, w tow. matki, oraz stryjów rodz. Marcina, Ambrożego, Prokopa i Jana TT.; Andrzej Rosnowski owdowiawszy po ol. Marjannie Kaczkowskiej poślubił Annę Iwicką ol. Trąmpczyński we wsi Kowalskie dziedzicznej Jana Radzickiego swego teścia koło Pozn. gościł, jadąc do Poznania na sądy. Przybył z teściem i jego żoną, oraz z Janem socerem swym i Piotrem Gliszczyńskimi do dworu w Barcinku. Tutaj w niedz. w sw. Małgorz. zabili go (f. 1)